Ady Endre kltszete a magyar lra arkhimdszi pontja, j versek (1906) cm ktetvel teremtette meg a modern magyar lrt. Alkoti-emberi attitdjt az szintesg s a teljes kitrulkozs jellemzi, jszersgvel rgtn sikert aratott, de risi tmadsokat vltott ki hangjnak szokatlansgval. Sokan gyllik s sokan szeretik, de kzmbsnek lenni kltszete irnt nem lehet. Kltszete a szimbolizmus talajban gykerezik; a magyar szimbolista lra apostola – ltomsos tjversei a szimbolista ltomskltszet mintadarabjai (A magyar Ugaron cm versciklus). Ady Petfi Sndor utda, rg elfeledett hangot, a vteszkltk hangjt hozza vissza a magyar kltszetbe. Mg Petfi a XIX. szzad ltnoka volt, a XX. szzad. A Nyugat els nemzedkhez tartozott, programad szemlyisgnek tekinthet. Kltszete kzleti tlts volt, ezrt kerlt szembe Kosztolnyival, aki a „msik utat” kpviselte. Lrjnak jellegzetessgei:
-forradalmi kldetstudat
-radikalizmus
-nemzetostoroz / nemzetflt hang
-mgis morl: a magyarsg dacos vllalsa, „hagyomnyos” rtkek tagadsa, a vilggal val radiklis szembeforduls – Ady ntudatos klvinizmusa
Az Erdlyhez tartoz rmindszenten szletett. Bszke kisnemesi sktl szrmaztatja magt s csaldjt. A csald mindig bszke volt magyarsgra, nemessgre. Kirly Istvn a dacos ntudatbl szrmaztatja „mgis-morl elvt”(~ a msok ltal eltlt, rtktelennek tlt eszmk vllalsban nyilvnul meg, pl.: magyarsg.) Elemi iskolit szlfalujban vgzi, majd Nagykrolyban, a piarista gimnziumban s Zilahon, a reformtus kollgiumban ~ ide rta zenet egykori iskolmba c. verst. Ehhez a vroshoz kthet irodalmi indulsa, grg nyelv s irodalom tanra, Kincs Gyula felfigyel tehetsgre, ksbb atyai j bartja lesz. Els olvasmnyai (Jkai, Jsika, Kemny, Vas Gereben) nagy hatst gyakorolnak r. Tanulmnyait az rettsgi vizsga lettele utn 1896-tl Debrecenben, a reformtus kollgiumban folytatja- jogot tanul. Ktvnyi tanuls utn abbahagyja az iskolt, jsgrssal, sznhzzal, kltszettel foglalkozik. Kltknt Petfi, Vrsmarty s Reviczky gyakorol r hatst. 1899 – els versesktete: Versek. Egy v mlva Nagyvradon jsgrskodik („a Krs parti Prizs”) – a kormnyprti Szabadsg, majd az ellenzki Nagyvradi Napl munkatrsa. Itt ismerkedik meg lete nagy szerelmvel Disy dnn Brll Adllal (Lda). A hlgy rvn Ady tbb hnapot tlt klfldn, gy jut el Prizsba, a fny vrosba, a „szp mulsok szent vrosa”-ba.1904-tl 1911-ig htszer jr a vrosban s mindig tbb hnapot tlt ott. 1903 – 2. versesktete ~ Mg egyszer.
1906: j versek ~ heves tmadsokat vlt ki /sikert arat. A prizsi utak idejn a Budapesti Napl szerkesztst Kosztolnyi vette t Adytl. Nagyot vltoztatott a folyirat stlusn. A folyirat szma megntt s az Ady ltal kedvelt alkotk npszersge cskkent. Prizsbl visszatrve ezt mr nem tudta visszjra fordtani. A trtntek miatt Kosztolnyin elgttelt vett. 1907-ben megjelen Ngy fal kztt s a Szegny kisgyermek panaszai c. kteteit kemny kritikval illette, Kosztolnyi Dezst irodalmi rnak nevezete. Kosztolnyi mlyen rizte ezt a srtst, semmilyen kapcsolatban nem lltak egymssal. Ady hallnak 10. vforduljra Kosztolnyi Az rstudatlanok rulsa cmmel egy hozz mltatlan srt esszjben lertkelte Ady kltszett.
1908-ban a Nyugat indulsakor Juhsz Gyula Adyt is felkri versei publiklsra a Holnap cm antolgiban. Ady mindvgig Nyugatos klt maradt, a Nyugat progresszv oldalt testestette meg. Ady politikai hovatartozsrl minden korszakban vitk folytak; nem tartozott sem a konzervatv, sem a liberlis tborhoz, nem szimpatizlt az akkoriban megalakul szocildemokrata prt eszmivel sem. A flfeudlis Magyarorszg radiklis talakulst kvnta, meg akarta rizni nemzetei hagyomnyainkat. Ugyangy gyllte az ri Magyarorszgot, mint a magyartalan eurpaisgot. j versek cm ktetnek A dalol Prizs ill. A magyar ugaron ciklusversei mutatjk be a ketts, sorsos magyarsgot.
Versesktetei (1906 s 1914 kztt minden vben jelenik meg versesktete)
1907- Vr s Arany
1908- Ills szekern
1909- Szeretnm, ha szeretnnek
1910- A Minden-Titkok versei
1912- A menekl let
1913- A Magunk szerelme
1914- Ki ltott engem?
1918- A Halottak ln
1923- Az utols hajk (halla utn jelenik meg)
Kteteire a tudatos szerkeszts jellemz. Kteteit ellenpontozs/szimmetria, az ismtelten felbukkan tmk s a szmmisztika jellemzik.
Legfontosabb tmi: magyarsg, Lda, Csinszka, pnz, ltharc, kurucok, Isten, hall. Legtbb srtve jelenik meg a forradalmi versekben. Ady kltszetben nagy jelentsge van a hrmas szmnak. Versei cmei ltalban hrom szbl llnak, kteteinek szerkezett is e kr a szm kr pti.
Ady s Lda tja 1911-ben elvlnak egymstl ~ Elbocst szp zenet c. verse kegyetlen szakt vers. A ksei szerelem 1914-ben szletett meg: egy svjci lenynevel intzetben tanulmnyokat folytat fiatal rokon irnt. Boncza Berta elbb izgalommal tfttt leveleket rogat a kltnek, irodalmi rajongsa fordul t szerelembe. A lny egyik itthon tartzkodsa alkalmval Ady megltogatja a lnyt Csucsn s is beleszeret a fiatal lnyba. Kapcsolatuk szinte gyermekien naiv s szinte. Ady jtkosan Csinszknak nevezi a lnyt, nmagt Csacsinszkynek. A slyosan beteg Adyt Csinszka utols veiben mr inkbb csak betegpolknt vette krl, lete vgig rajongva szerette. Kettejk szerelme az nzetlen ldozatvllals pldja. 1919 janurjban, nem sokkal a Krolyi-fle kztrsasg kikiltsa utn halt meg, s a nemzet halottjaknt temettk el.
Ady Endre klti kpe az j versek cm ktet alapjn
Ugar-versek / Magyarsg-versek
A ktet forradalmi jelentsg. Az Ady-monogrfit r Kirly Istvn szerint a ktete egszben jtja meg a magyar lrt. Valjban csak kt tma jelenik meg benne slyozottan (magyarsg versek, szerelmes versek). A ktet egszben ms, mint brmely korszakbeli magyar klt ktete. A ktete kulcsszava az „j” ~ j ltsmd, j rzsvilg, j erklcsk, j nyelvhasznlat s stlus, jfajta kznsg fel forduls.
Lrjnak forradalmisga abban mutatkozik meg, hogy kpes volt megszltani olyan rtegeket is, akik eddig nem tartoztak az irodalomkedvelk tborba s kpes volt ellensgei szmra is erklcsi, politikai tartalmat kzvetteni. risi visszhangot vlt ki, tmadsok kzppontjba kerl. Ellenfelei erklcstelennek, istentelennek s hazafiatlannak tartjk Adyt. A ktet szerkesztsmdjra jellemz, hogy az ellenpontozs s a szimmetria egyszerre rvnyesl benne. Mindkt tmval 1-1 ciklus foglalkozik. A ktet 5 ciklusbl ll. Van nyitverse (Gg s Magg fia vagyok n) s zr verse (j vizeken jrok).
Gg s Magg fia vagyok n
Cm: bibliai nvvlasztsa indokolt. Ady a magyarsgot dacos, bszke, pogny eldktl szrmaztatja. Sajt nemzett Istentl elhagyottnak vli „mely falakkal s korltokkal van krlvve”, trdre van knyszertve s Eurpa tbbi nemzete ltal nincs megbecslve.
Vilgkp: Ady a „mgis-morl” elve szerint ezt a magyarsgot vllalja minden negatv vonsa ellenre. A versbl egy dacos, bszke, hajlthatatlan ember kpe mutatkozik meg.
Kulcsszava: mgis ~ mgis megkrdem tletek, mgis csak szll, mgis gyztes; s j ~ j idk, j dalok, j magyar.
Hangnem: hatrozott egyrtelm, expresszv. A lrai n szintesge, szkimondsa rzdik minden sorban.
Tma: magyarsg; magyarsg s az j felvllalsa. Ellentmondsnak tnhet, hogy egyszerre hivatkozik az smagyar hagyomnyokra s j, nyugati eszmkre. Valjban ez egyszerre van jelen, kapocs vagyunk kelet s nyugat kztt s nyugatrl keletre kzvettnk eszmket – s ebben a nemes harcban sokszor mi hzzuk a rvidebbet.
Klti krdsek s felszltsok hatnak a legltvnyosabban
Vgkicsengs: az j kor a magyarsg szmra sok szenvedst okozhat, mgsem a srs ideje jtt el, hanem a cselekvs.
A magyar Ugaron
A ciklus cmad verse. Ebben ltomsos tjversek szerepelnek. Az ugar motvum tbbszr felbukkan, jelkpp nvi ki magt. Az elvadultsg, a megmveletlensg, az si fld, a termkenysg s a nagy lehetsgek jelkpe.
Tma: Magyarorszg gazdasgi, politikai, szellemi, lelki elmaradottsga, „ugara”. Ugyanakkor ez az orszg szk lehetsgek hazja. Cme is erre utal.
Kulcsszavak: 1. dudva, muhar, gaz
2. szent fld, humusz
A ciklus versei a sz szoros rtelmben nem tekinthetk sem tjversnek, sem ltomsversnek. Valjban ezek tjhoz ktd rtklersok (rtkhiny lersok). rtk ~ virg; rtktelensg ~ gaz, ugar. Vzi a lpon: lp=ugar.
A szimblum a symbolom grg szbl szrmazik, jelentse jelkp. A metaforbl szrmaz klti kpek csoportjba sorolhat, s abban klnbzik a tbbi klti kptl, hogy egy asszocicis sort indt el s sszefggseiben jrja krl a tmt. Ady szimbolizmusa nem elzmnyek nlkl val a kltszetben., de az szimblumai klnbz versekben visszatrnek, az egyes ciklusok sszetart erejt jelkpezi. j versei kzponti szimblumai: ugar, kd, magyar temet; a szerelmes versekben szerepl szimblumok ragadoz madarak (hja). A hallversekre az lom szimblum, a pnzversekre a „disznfej nagy r” szimblum jellemz. Forradalmi versekben a jelek s a csillag szimbluma jelenik meg. Nhny versnek szimbluma nehezen fejthet meg: pl.: fekete zongora.
Ady szemlyessge, szintesge, kzvetlensge verseinek hangnemben is az ltala kedvelt E/1. szemlyben rt n-versek.
A Tisza parton
Formja n-vers.
Tma: ars poetica-szer vers, kt valsgot hasonlt ssze.
Szerkezet: els versszak: az smagyarsgrl r
Msodik versszak: jelenkor ~ Tisza parti rtktelen valsg.
Hangnem: ketts: lgy lrai illetve kemny, przai, realisztikus.
Vilgkp: a vers zrlatban fogalmazdik meg
„A Tisza parton mit keresek?”
E szerint a jelen magyar valsg durva, kznys, rtktelen, lomtalan s semmi keresnivalnk nincs itt. (A ktet egsze azt bizonyja be, hogy van mit keresnnk itt.)
j vizeken jrok
A ktet zrverse, a nyitvershez hasonlan programot fogalmaz meg. n-vers. Ez a vers is a mgis-morl jegyben szletett.
Kulcsszavak: nem, ne, j, hajm, szllani, vizek. Ezek egyben jelkpek ~ jelkprendszert alkotnak: vz: let, szabadsg, tisztasg; horizont: j let, Isten kzeli let; replni: elbbre juts, vgyak; haj: vagy a lrai nt jelkpezi, de mindenkpp valamilyen szemly.
Ritmus: gondolatritmusa van, formailag eltr a ktet tbbi rsztl. Azt a fajta vgyat, lendlet hivatott jelkpezni, mely a klt sajtja.
Zrlat: a vers szerkezett sokan spirlisnak tekintik, a zrlat a verskezds gondolatt ismtli meg emelkedetten, magasabb szinten.
Ady szerelmi kltszete
Lda-versek
Az j versek c. ktet, Lda asszony zsoltrai s a Szz ormok vndora c. ciklusban olyan szerelmes verseket tallunk, melyeket a klt tbbnyire Ldhoz rt, de az irodalomtrtnet egyrtelmen perdita-verseknek tekinti ket. Elsknt irodalmunkban Reviczky Gyultl olvashatott a magyar kznsg ilyen verseket, s mr az is nagy port kavart. Ady 1906-ban tudatosan vllalja fel a perdita szerelmet; a bukott, megvetett, megalzott, kenyerket a testkkel keres nkkel val kapcsolatt. Szndkosan akar botrnyt okozni, tudatosan helyezkedik szembe mindenfajta erklcsi morllal, elssorban nem vgyaitl vezrelve, hanem mert hazugnak tartja sajt kora eszmnyeit. gy vli, hogy kt ember kapcsolatnak mlysge nem a trsadalmi megtlsen mlik. A perditkban olyan trsat lt, akik egytt rzk, odaadk, szerelmk kpmutats nlkli. Tbb versben is megfogalmazza egyetlen elvrst: teljes odaads, azonosuls. gy vli, hogy felttel nlkl szeretni csak vagyon s normk nlkl lehet. Egy msik rzs is megfogalmazdik a versekben: elutasts. Kt ellenttes rzs egyttes ellentte ~ anvibalens rzs. Ady Ldval val kapcsolata is ilyen: se veled, se nlkled.
A Lda-versek leggyakoribb elemei ppen ezrt a fenyegets, odaads, knyrgs, megbns szavai.
Vad szirttetn llunk
Ady arrl a varzslatrl r, amely utn mr csak a zuhans kvetkezhet. A bizonytalansgrzetet fogalmazza meg.
Tzes seb vagyok
Ebben a versben a testi szerelemmel egytt jr fjdalom fogalmazdik meg. Tbb knra vgyik, t akarja.
Hja nsz az avaron
A hanyatl szerelemmel jr rzseket fogalmazza meg, a maga, s msik ember kapcsolatt. Egy szi pillanatkpben brzolja kt hja kpben reged nmaga kapcsolatt. (A kt madr harca ~ Ady s Lda harca)
Hiba ksrtesz hfehrben
A magyar irodalom legkegyetlenebb szerelmes verse.
Az n menyasszonyom
A magyar irodalom legszintbb s leghatrozottabb kills szerelmes verseinek egyike. Perdita-vers.
Versindt alaphelyzet: „Mit bnom n, ha utcasarkok rongya…” ktflekpp kzelthet meg: tradicionlis rtelemben a perdita-szerelmet testesti meg, grammatikai rtelemben ez a mellkmondat kifejti, hogy ez a hazug szerelmekkel szemben a perditkkal val szerelmet elfogadottnak vli, ha az szinte.
Kulcssor: nyitsor.
Vilgkp: mgis-morl elve alapjn rdott.
Hangneme: patetikus, profn keveredik.
Jelkp: nem tartozik kifejezetten a szimbolista versekhez.
Zrlat: „Bn s szenny az let…”
Elbocst szp zenet
A szakts verse, irodalmunk legkegyetlenebb, legcinikusabb, legdurvbb hangnemben rdott szerelmi bcsverse. Egy vvel Ldval val szaktsa utn rta. Kapcsolatuk mly gykereire enged kvetkeztetni. Az 5 versszak mindegyike krmnfont tkozds, Lda asszony szobrnak szennyel val lentse.
A Gare de l’Esten
A Dalol Prizs c. ciklusban jelent meg. Benne Ady n. sorsos magyarsgnak krdse fogalmazdik meg. Magyarorszgot benne a magyar temet jelkpezi. A fny vrosbl mgis ide vgyik. Mgis-morl vers.
Ady Endre ltharcversei
Tematikai jts Ady rszrl. Az 1907-ben megjelen Vr s arany c. ktetben jelennek meg ezek a versek.
A ltharc Ady szmra az let azrt, hogy valaki emberhez mltan tudjon lni. A krlmnyeket vizsglja. Elengedhetetlenl fontos a pnz, ami nlkl nincs let. A pnzt a legtbb versben a keleti istensgekkel jelkpezi, a fnciai Ballal s Mammonnal. Mindkett gald s rossz isten, de helyettk kptelensg jobbat tallni. A pnz elanyagiastjaaz emberi kapcsolatokat, megvehetv tesz mindenkit, viszont nlkle megll az let. A pnz hatalmat, sztnz ert jelent. Ady tbbszr nevezi a pnzt zenk zenjnek, nlkle nmasg van.
Leghresebb pnzversben sertstest nagyrknt jelkpezi, aki szadista hajlamokkal uralkodik a mazoista ember felett.
Harc a nagyrral
Korai pnzversei kz tartozik. Olyan szimbolista vers, amelynek kzponti jelkpe a „disznfej nagyr”, egy isteni rang, rzsek nlkli, szemlytelen s ellenszenves figura, a pnz.
Tma: ltharc, a lrai n pnzrt folytatott harca. Azt a folyamatot mutatja be, hogy hogyan vlik valaki kiszolgltatott, hogyan adja fel szemlyisgt a pnzrt.
Verstr: valahol az „id cenjnak a partjn”, a kietlen jelenben.
Versid: megnevezhetetlen – komikus idv vlik. A harc idtlen idk ta folyik.
Hangnem, hangulat: rapszodikus, kietlen.
Vilgkp: mlysges pesszimizmus hatja t.
A lrai n figurja a vers sorn vltozik, elszr megalzkodik a nagyr eltt, azutn mazoista mdon feltrja magt neki, vgl harcba szll vele „Hsba vjtam kezemet”. Az olvas a lrai nt nem felttlen tli el.
Kulcsversszak: 6-7. versszak, amelyben azt indokolja, hogy mirt rtkesebb az lete, mint a hatalom.
Zrlat: utols versszak (10.).A harc idtlensgre utal vissza ~ a lrai n kpviseli a nemzetisget, amely folyton harcol a pnzrt.
Kocsi-t az jszakban
A vers tkrzi a szzadel dekadens korhangulatt, azt az illzivesztst, ami a hbor a legtbb mvszt thatotta Eurpban. Senki nem rezte magt biztonsgban, senki nem lthatta a jvt, brki rezhette, hogy ssze fog omlani a vilg. Ltharcvers, n-vers ~ elszemlytelentett n-vers.
Alaphangulata: lemond, szomor.
Hangneme: rezignlt s lemond.
Cm: letre utal – a kocsi, a szekr szimbluma magyarzatot nyer a versben.
Kpanyaga: csonka hold, egsz, lng ~ teljessghinyra, nagy tragdira utalnak. A versben brzolt tj is jelkp, a versben jszaka van, ksrtetiesen vilgt a csonka hold,a kocsi szomor utasa bizonytalannak rzkelia vilgot.
Formai szempontbl a vers a gondolati ismtlsre pl.
Szerkezete: nyitott, „vgtelen” – az ismtlsek kapcsoljk ssze a versszakokat.
zenet: az let rtelmetlen, cltalan, a boldogsg elrhetetlen.
Az s Kajn
Ady Endre leghresebb mmorverse. Tgabb rtelemben a magyarsg versekhez is sorolhat. Ady egyszerre szl benne nmagrl s magyarsggal kapcsolatos nzeteirl. Pszicholgiai rdekessge, hogy a versben Ady ketts nknt jelenik meg (lrai nek harcaknt is rtelmezhet).
Cm: a bibliai Kinra, dm s va testvrgyilkos fira utal, aki meglte testvrt. A versben is egy gyilkossgnak lehetnk tani. s Kajn megli a szeld belt.
Lrai tr s id: Ady megteremti a „halleset” dszleteit – ltszlag egy kocsmban vagyunk, valjban ez egy ravataloz.
Dinamikja: az s Kajn mozgst hatrozottsg, dinamika jellemzi. Kron rkezik s tvozik. A msik n csaknem vgig mozdulatlan, kivve mikor „az asztal al issza magt”.
A kt n jellegzetessgei: az s Kajn bborpalstban, hercegi ltzetben jelenik meg, mint egy -babiloni isten. Aktv, tetters, btor, bszke, duhaj legny. A msik n rossz zsakettben van. Passzv, tehetetlen, lelkileg gyenge figura (az olvas szmra els ltsra kevsb szimpatikus). Beszdmdjuk is eltr egymstl: s Kajn felszlt, tnyt kzl. A msik n megalzkodik, knyrg, kr, vgn bibliai hangon rvel.
Hangulat: dekadencia, a biztos romls, pusztuls tudata hatja t.
Kulcskrds: „Mit r az ember, ha magyar?”. Elvileg nem ignyel vlaszt, de a lrai n mgis vlaszt ad.
A 11-15. versszakban Ady rtkeket sorol fel (nemzeti rtkek). Akaratgyenge a magyar, nme fejezi be a kzdelmet, ezrt sznalmass vlik, msok szolgjv vlik.
Kpanyag: szimbolista vers (Kelet, Babilon).
Zrlat: a mr megfogalmazott biztos pusztulsra utal.
Hallversek
Ciklusba rendezve elszr Ady rt hallverseket. Eltren az eurpai irodalom hagyomnyaitl, versei lraian finomak s szpek. letrajzi htterkben a betegsggel kapcsolatos halltudat llt (lland magas lz gytrte, tudta, hogy a vrbajbl nem gygyulhat ki). A dekadens korhangulat szintn hozzjrult a halltudat elhatalmasodshoz. Viszony a halllal llandan vltozik: 3 kategria, fejldsi stci:
1.megszpti, teszttizlja a hallt
2.dacosan szembehelyezkedik
3.lemonds, belenyugvs.
Vr s arany c. ktetben jelentek meg elszr.
Prisban jrt az sz
Az elmls sejtelmt megfogalmaz vers.
Tma: egy emberen tfut rzs, sejtelem megfogalmazsa.
Cm: az sz szimbolista fogalomm ttelvel utal a hallra. Az elmls, a beteljeseds ideje. A Prizs azrt fontos, mert a legszebb sugrutat vlasztja ki a tallkozs sznhelyl ~ a legszebben is van szomor, az letben mindig ott van egy picit a hall.
Hangulat: knnyed, lgies, utols eltti versszaka ltszlag trfs. Csupn az utols 2 sor lehangol.
Kulcssor: utols eltti sor – a hall sejtelme itt vlik tudss.
A vers eszmnyei, dinamikja: lgies fogalomknt fogalmazza meg az szt, a hallt. Mozgst sejtelmes igkkel rzkelteti. Felvetdik annak az rzete az olvasban, mintha az sz n lenne. Az sz csupn tsuhan a vroson, de minden megvltoztat.
Zrlat: klnleges, mert nincs lezrva.
A hall rokona
Hangulata: nyomaszt. A halllal val azonosuls, azonossg vgya fogalmazdik meg benne. maga a hall.
Kulcssz: szeretem ~ kilencszer fordul el. Klnleges, mert arra utal, hogy a lrai n szmra az a j, ami ms szmra furcsa. Kultuszt teremt, amit a vers vgn azzal magyarz, hogy a hall rokona. A vers a hallkultusz verse. Itt tbb a hall, mint elmls, a hall rtkess vlik, tlnyegl, egy msik valsgba val tjutst jelent.
A nagy lom
A dacos szembeszlls, a mgis-morl elvben szletett.
Kulcssora: „Meghalok n npem, szabllyal,
De beszdem van a halllal…”
Ellentmondsossgra utal, hogy a hallt „szent tkozott”-nak nevezi. A hall az lom fogalommal kapcsoldik ssze, ami arra utal, hogy a hall egy ntrvny, lgies, misztikus vilg.