A klt klvinista csaldban szletett. Iskolit Nagykrolyban s Zilahon, reformtus s evanglikus felekezeteknl vgezte. Felnve eltvolodott az egyhztl s Istentl. Sokig vallstalan, hitetlen ember ltszatt keltve lt, Istent azonban sohasem tagadta meg. letnek ellentmondsossga, a rzdul sok baj – megsznik benne az Istenkeress. Nem tudja kit, mit keres, csak gyermeki tiszta, naiv, szinte hitt szeretn jra feltmasztani. Sok versben idzte fel a gyermekkori karcsonyokat. Sok versben az Istennel val tallkozs gondolata izgatja. Nha visszazuhan a hitetlensgbe, nha gy rzi, hogy akkor rinti meg Isten, mikor nem is szmt r. Kirly Istvn szerint Ady jellemzje a hitetlen hit.
Kirly Istvn Ady Istenes verseit kt f s kt alcsoportba osztja:
1.fcsoport: humanizlt Isten
a, a bke Istene: embert szeret, vigasztal, cserbe teljes odaadst kvn Isten.Versek:
a, Isten, a „vigasztalan”. Ltszlag nem trdik a vilggal, kznys. Valjban azrt szomor, mert sly rnehezedik. Vers: Isten a vigasztalm.
b, a zsarnok Isten: bnt, z, ldozatokat kvetel, szeszlyes, embereket l (barbr, si keleti istensgek). Vers: A nagy cethal.
lmom az Isten
Konkrtan nem jelenik meg az Isten, de mgis emberarcnak kpzeli el az olvas. Ez az Isten a bkessg istene, aki kimenekti az embert lte viszontagsgai kzl a Nihilbl, a semmibl.
Harmadik versszak: visszatrs a lrai n lelkillapothoz, kesersghez. A hall eltti pillanatban a megbkls vgyt fogalmazza meg.
Vilgkp: a nihilizmus s a hit kztt hnykd ember.
Hangulat: egyszerre nyomaszt s nneplyes, szinte.
Kulcssora: „Szeret kibklni az ember,
Mikor halni kszl.”
Imdsg hbor utn
A versben a bke Istene jelenik meg (humanizlt Isten):
„Bkts ki magaddal s magammal, hiszen Te vagy a bke…”
A vers az n-versek kategrijba sorolhat, megrz E/1. valloms. A lrai n nyomorsgrl szl.
Mfaj: knyrgs, imdsg.
Retorikai eszkzei a vallsos hangnemet erstik. Kpanyagt tekintve egyltaln nem vallsos, hanem htkznapi, hbors kpanyag jellemzi. Karakteres jellegt az lland ismtlsek adjk.
Szerkezett az egyes versszakok idviszonyai adjk: eleje: jelen; 4.vszk: mlt; vge: jelen.
Hangulat: nyomaszt, megrz.
Kulcsszavai: mindennek vge, nincs.
Ezzel szemben jelenik meg egyetlen pozitv rtkknt Isten, aki maga a bke.
Zrlat: a krs megismtlse ~ Bkts ki magaddal s magammal…
(Keretes vers)
A Sion-hegy alatt
A vers a humanizlt s a dehumanizlt istenkp kztti tmenetet jelenti meg.
n-vers, egy valloms.
Tma: meghisult kapcsolatfelvtel Isten s ember kztt.
Hangulat: nyomaszt, ksrteties, fradt.
Kt kzponti szereplje a borzolt, fehr szakll r s a hozz felteheten hasonl, kopottas kllem, reged lrai n. Szimbolikus Isten ruhzata s a mozgsa is ~ harang alak kabtot s piros bett (skarlt bet-szgyen) visel rajt ~ viseli az emberi bnk szgyenblyegt. Az szvetsgi trtnettel ellenttben Isten a hegy lbnl vrja az embert, majd felemelkedik, az ember pedig egyre mlyebbre jut. A kapcsolatfelvtel azrt marad el, mert az ember nem tudja megszltani Istent.
Zrlat: halotti hangulatot raszt s a lrai n teljes passzivitsra tltetik: csak l s sr.
Forradalmi versek
Ezekben a versekben Ady cselekv embersge jelenik meg. Ez egyet jelent a msoknak val kitrulkozssal, a msokrt val ldozatvllalssal s a kzssgrt val felelssgrzettel. Szmra csak egyetlen kzssg ltezik: a magyarsg.
Sem utdja, sem boldog se…
A forradalmi verseket is tartalmaz 1909-es Szeretnm, ha szeretnnek c. ktetben jelenik meg. Formja: n-vers.
Tma: egyszerre szlal meg benne a tmeg fl emelkeds illetve a tmeghez tartozs vgya. A forradalmi versek alapgondolata nyer benne kifejezst. A msokrt val gs s a msokrt vllalt tett gondolata szlal meg benne. Els rsze a dacos mgis-morl megszlaltatsa.
Kulcssor: „Hogy ltva lssanak…” ~ ketts jelentssel br: nnn mlynek ill. a valsg mlysgeinek bemutatsa.
Ady korai forradalmi verseit optimizmus s a jvben val hit hatja t. Ilyen versei pl.: Dzsa Gyrgy unokja; A csillagok csillaga; A hadak tja. 1908. utn megjelen forradalmi verseit mr thatja a ktsg, a felelssg s a jvrt rzett aggodalom. Kirly Istvn szerint ezekben a versekben a tvlatos-embersg mutatkozik meg. K. I. szerint Ady kt meggyzds forradalmr: tudja azt, hogy lni csak a forradalomrt rdemes, de tisztban van azzal is, hogy a forradalom rszben nmts ~ nem old meg semmit.
Elmleti munkiban is r a forradalomrl. Kt tanulmnyt r Petfirl, akit forradalmi elkpnek tekintett: Petfi nem alkuszik. Ezekben a tanulmnyokban tulajdonkppen nem is Petfirl, hanem magrl r. Felsorolja egy j forradalmr tulajdonsgait: szenvedlyes, lelkes, nem megalkuv, nfelldoz. Ugyanakkor a hibkra is rmutat: nem realista, nz, lelki rtelemben gyermek. Lerja, hogy egy igazi forradalmr ilyen lelklettel br ~ de minden forradalmr elbukik. Szerinte 1849-ben Petfi mr ltta 1847-es lmainak a kudarct s mg mieltt lmai vgkpp sszeomlottak volna, a hallba meneklt Segesvrnl.
A tz csiholja
A versben Ady a promtheuszi tettet dicsti: a vilgirodalom els forradalmnak, az istenek vilgt meglop Promtheusz btor tettt tartja. A forradalmrok egy isten utdai, akik az llati sorbl felemelik az emberisget. A szimbolista vers jelentsrtegeibl kiolvashatjuk azt is, hogy a forradalmrok sorsa a szenveds.
A mrciusi naphoz
Szlssgesen kemny hangnem, blaszfmiba (kromls) hajl vers. Anti-himnusznak tekinthet, mely Isten verst kri a magyarsgra. A cm jelkpessge: a mindenre s mindenkire kiterjed forradalomhoz kapcsoldik. A vers helyzetrtkelsre jellemz, hogy a lrai n dhe kiterjed az s magyarkodktlaz jgazdagokig mindenkire. Legmegrzbb sora: „Mert itt kell gyilkolni…”. rdekessg: zrjelbe tett mellkversekkel kezddik s vgzdik s a fvers zrlatban csatasorba lltan a bs Magyarorszgot.
Neknk Mohcs kell
Egy msik anti-himnusz a vers. Az elznl egy kicsit enyhbb. Az ostoroz hazaszeretet mellett megjelenik benne az nostorozs. Megindokolja a bntetsek jogossgt. Ez a np vershez szokott, s a jlt, a bntetlensg hozn a pusztulst. A magyarsg minden trtnelmi elremozdulsa egy nagy tragdia utn kvetkezett be.
A fajok cirkuszban
A vers kzponti jelkpe a vilgmret porond, melyen amagyarsg csak epizdszerepl – bohc. Msokat nevettet, vd s msoktl szenved el srelmeket. A magyar np msolt, a magyarsg hsvttalan. A versben elfordul faj, fajta fogalom a vrsgi s lelki egyv tartozsra utal.
Magyarsgverseinek j csoportja 1912 krl jelenik meg. Ezen versek hangneme emlkeztet a ksi forradalmi versek hangnemre. Ady optimizmusa, magabiztossga eltnik s tadja helyt a krdsfelvetsnek, vallomsnak s a nemzetostorozsnak. Legfontosabb krdsei: van e jvje a magyarsgnak? Lehetsges e a Krpt-medence npei kztt az sszefogs? Tlli e magyarsg a kvetkez vszzadot? Van e magyar sors? ~ Kirly Istvn szerint Ady magyarsga sorsos magyarsg. (Magyarnak lenni nem vllals, hanem sors krdse. Magyarnak lenni nem dicssg s nem is rdem, hanem egy lehetsg, hogy bizonytsa az illet az embersgt.)
A fl-fldobott k
A hazaszeret verse, legmeghatrozbb klti eszkze a gravitci szimblum. A hasonlt ebben a jelkpben a k, a hasonltott pedig az orszg, a fld.
Kulcsversszak: 5, vszk. Ennek jelentse ketts: az orszg fiai, gy a lrai n is hasonltanak az anyafldhz ~ llekben legalbbis; a lrai n nostorozsa is kiolvashat.
Hangnem: benssges, valloms jelleg. A 4. vszk.-ban a Biblia sorai idzdnek.
A lrai n szmra a haza=Istennel.
Zrlat: fjdalmas hangon szlal meg a lrai n. A hallig tzart hsg motvuma jelenik meg.
Ady kuruc versei
1909-ben, Szeretnm, ha szeretnnek c. ktetben jelentek meg ciklusba gyjtve. Az els vh. Kirobbansa utn jabb ciklus jelent meg. A magyarsg versek sajtos tpusnak tekinthet. Npies helyzetdalok. Mintjukul Thaly Klmn 13. szzadi versei szolgltak. A kuruc versek kzs jellemzje a fjdalmas hang s egy elbukott nemzet sorsa felett rzett aggodalom kifejezse. Jellemz mg a kvlllknt val megszlals.
Bujdos kuruc rigmusa
A vers 2 rszre oszthat.
Az els 4 vszk. a fjdalmas hang panasz kifejezse, a 2. 4 vszk. az elveszett, feladott haza megsiratsa. A vers formlisan gy olvashat, mintha lengyelorszgi szmzetsben rta volna egy kuruc vitz, ahol elsiratja hazjt s az elveszett szabadsgharcot. Elpanaszolja, hogy a haza semmit sem adott neki, felrja Magyarorszg hltlansgt. Ugyanakkor mgis ide srn vissza magt. A vers Adyra jellemz motvumai karakterisztikusan vannak jelen ~ dacos mgis-morl.
Szervez elem: ellentt. A versben a szimbolizmus csak nyomokban van jelen.
Kpanyag: npdal ill. kuruc-kori vers hangulatt idzi.
Spja rgi babonnak
Alcm: Bujdos magyar nekli.
A kuruc versekben ltalban a jobb sorsra rdemes, remnytelenl lzad, mltatlanul elbukott s buksban felmagasztosult ember panaszai szlalnak meg. A versben visszatr Ady nemzetostoroz hangja. Nem siralom, hanem brlat: magyarsg-kritika.
Hangnem: egyszerre meditativ, ugyanakkor kegyetlen.
Cm: a vers kzponti jelkpre utal. A rgi babona spja pogny idkre utal vissza ~ a smnhangszerre, melyekkel ktni s oldani lehetett (tkot).
Az alcm s a versindt alaphelyzet arra utal, hogy a vers egy hazjt elhagy kuruc vitz neke.
Kulcsversszak: 3. vszk. ~ tkot szr npre.
Zrlat: nyomatkostja az tkot.
A hbors vek kltszete
(Ady utols korszaka)
A korszak jellemzi
Apokaliptikus hangvtel (a vgs pusztuls rzetnek megneklse)
Emlkidz jelleg (a kzel s a rgmlt emlkei megszplve jelennek meg a versekben)
Ltomsszersg (visszatr az els vek ltomsos hangja)
A sznalom s a rszvt jbli megjelense
A ltomsok kzppontjban nemcsak a nemzet, hanem az egsz emberisg sorsa ll.
A hbors vek versei az 1918-as A halottak ln c. ktetben illetve halla utn megjelentetett Az utols hajk (1923) c. ktetben jelentek meg.
Emlkezs egy nyr jszakra
Ignotus szerint a legnagyobb hbors vers Babits Hsvt eltt c. verse mellett. A hbor kitrsnek el jszakjt mutatja be. Ez egy klns vers ~ szabad vers, rzkelteti az esemnyek szokatlansgt.
Hangnem: meditatv, emlkidz.
Kulcssor: „klns nyr jszaka volt”
Szimbolista jelknt a „vres lakodalom” jelenik meg.
A versben elbeszlt trtnet szintn klns. A lrai n megemlkezik azokrl a csods eljelekrl, melyek a hbor kitrst elzik meg:
·Felgyullad a mhes
·A legszebb csik eltri lbt
·Megszlal a nma szolga
·Elveszik a j kutya
(rtkvesztsre + a koszra utalnak ezek a szimblumok)
A lrai n s az ember tehetetlensgrzete fogalmazdik meg. A zrlat a remnyveszett lrai n Isten keressre, Isten vrsra utal.
Ember az embertelensgben c. versben a lrai n mintegy felszltja nmagt a kitartsra, kzdsre. A mlt kincseinek s a tegnapnak a szvben trtn elraktrozsra.
Mag h alatt c. versben nmagt, mint eljvend szp tavaszra vr magot eltemeti, ellteti a jelen sivr fldjbe.
Az eltvedt lovas c. versben rtkelve a hbors vek trtnseit azt a gondolatot fejti ki, hogy a magyarsg, de lehet, hogy az emberisg sorsa egy trtnelmi tveds.